Coğrafi Yapı

Siirt, Türkiye’nin en önemli sosyoekonomik gelişme alanlarından biri olan GAP Bölgesi’nde yer almaktadır. Siirt’in kuzeyinde Bitlis, güneyinde Şırnak, doğusunda Van ve batısında Batman bulunmaktadır. Yüzölçümü 5.499 km² olan Siirt, Türkiye yüzölçümünün %0,67’sini oluşturmaktadır.

Karasal iklimin görüldüğü ve dört mevsimin belirgin bir şekilde yaşandığı ilde ortalama sıcaklık yaz aylarında 40 derece, kış aylarında 7 derecedir.

İl arazisinin büyük bir kısmı yüksek dağ ve platolardan oluşur. Dağların eteklerinde yüksek yaylalar bulunur.

Irak ve Suriye’ye olan yakınlığı ve alternatif ulaşım imkanlarıyla avantajlı bir konuma sahip olan Siirt, yatırımcılara cazip fırsatlar sunmaktadır.

- 193 km Irak Habur sınır kapısı mesafesi

- 220 km Suriye sınır kapısı mesafesi

Siirt; Ortadoğu pazarına yakınlık, komşu ülkelerle gelişen ilişkiler, İskenderun ve Mersin gibi önemli limanlara uzanan demiryolu altyapısı, gelişen karayolları ve sanayi altyapısını ile ihracat için önemli bir potansiyel barındırmaktadır. Nusaybin’den Cizre’ye bağlanacak demiryolunun, burada Kurtalan’dan uzatılacak demiryolu ile birleşerek Habur üzerinden Irak’a geçmesi projesi gündemdedir. Bu projenin hayata geçirilmesi, Irak ile sanayi, ticaret ve kültür alanındaki ilişkiler açısından önemli faydalar sağlayacaktır.

Siirt Yatırım Destek Ofisi

Bahçelievler Mah. Hükümet Bulvarı Muhsin Özel Apartmanı No:29 SİİRT

Bilgi Hattı

0(482) 223 39 09